Jak przygotować samochód do zimy? Wszystkie wpisy

2019-10-31 12:28:32

Przed nadchodzącymi chłodnymi dniami warto zwrócić uwagę w jakiej kondycji jest nasz samochód. Zmienić opony na zimowe, sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych, poziom naładowania akumulatora, stan alternatora oraz zadbać o posiadanie środków ułatwiających pozbycie się szronu i śniegu z naszego samochodu.

 

Zmiana opon na zimowe

Specjaliści zajmujący się produkcją i testowaniem opon zalecają wymianę, kiedy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Zimowe opony podniosą  bezpieczeństwo jazdy oraz skrócą czas hamowania w trudnych warunkach. Przy zakupie używanych opon zimowych, pamiętajmy aby wysokość bieżnika była odpowiednia, a wiek opon nie przekraczał dopuszczalnego zadeklarowanego przez producenta (zwykle 10 lat).

 

zmiana opon na zimowe

 

Sprawdź kondycję akumulatora i alternatora

Najczęściej za problem z rozruchem samochodu zimą odpowiada akumulator lub alternator. Sprawność akumulatora oceni mechanik w każdym warsztacie, co pozwoli dowiedzieć się jak zachowa się akumulator podczas mrozu. W przypadku niedoładowania warto sprawdzić również alternator, który odpowiada za ładowanie. Gdy okaże się sprawny konieczna jest wymiana akumulator na nowy.  

 

Sprawdź płyny eksploatacyjne przed zimą

Odpowiedni poziom i stan płynów samochodowych w okresie zimowym jest niezwykle ważny.
Płyn chłodniczy powinien mieć odpowiednią temperaturę krzepnięcia, ponieważ w przypadku nieprawidłowego stężenia przy niższych temperaturach zamarznie, a silnik samochodu może zostać uszkodzony. Temperaturę krzepnięcia płynu chłodniczego sprawdzi mechanik w warsztacie. Trwa to chwilę, a koszt jest niewielki.  Jeśli temperatura krzepnięcia okaże się zbyt niska wystarczy wymienić płyn chłodniczy lub dolać mieszankę. 
Bardzo często kierowcy zapominają o  wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Płyn letni zamarza w minusowych temperaturach i może uszkodzić przewody doprowadzające płyn do spryskiwaczy. Zimowy płyn do spryskiwaczy ma podniesioną granicę zamarzania i powinien spełniać swoje zadanie do -20 stopni Celsjusza. Podczas jazdy w zimie warto mieć uzupełniony zapas zimowego płynu, ponieważ niekorzystna aura sprzyja szybszemu zabrudzeniu szyb, a tym samym częstszemu używaniu płynu. 

 

wymiana płynu do spryskiwaczy

 

Jak oczyścić szyby ze szronu?

Uciążliwe w sezonie zimowym jest codzienne oczyszczanie szyb samochodowych ze szronu i śniegu. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które pozwolą ułatwić nam to zadanie: skrobaczka do szyb, zmiotka oraz odmrażacz do szyb w płynie pozwalający najszybciej usunąć szron z szyb. Należy pamiętać, że klasyczne skrobaczki mogą rysować szyby. Skutecznym sposobem zabezpieczenia szyb są maty termiczne lub pokrowce ochronne na cały samochód, które chronią również przed zanieczyszczeniami i są ogólnodostępne. 

 

Problem z otwarciem drzwi od samochodu

O uszczelki samochodowe zadbamy stosujemy specjalne środki z silikonami już jesienią, a otwarcie drzwi, podczas większego mrozu będzie bezproblemowe. Środki te pomogą również w utrzymaniu dobrego stanu gumowych uszczelek. Jeśli pojawi się problem z zamarzniętym zamkiem zaopatrzmy się w specjalny preparat do odmrażania zamków i trzymajmy go poza samochodem, ponieważ kiedy będzie potrzeba użycia pozostanie on poza zasięgiem, a zamka nie uda się otworzyć. 

 

otwieranie drzwi w zimie


Wszystkie wpisy