Bezpieczna jazda zimą Wszystkie wpisy

2019-12-20 12:39:20

Technika jazdy zimą wymaga od kierowców szczególnej uwagi i zmiany przyzwyczajeń. Osoby prowadzące samochód muszą pamiętać, że wraz ze zmianą temperatury nawierzchnia staje się śliska, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Konieczne jest stosowanie opon zimowych.

Przygotowanie samochodu do jazdy zimą

W celu bezpiecznego poruszania się zimą w trasie należy odpowiednio przygotować samochód. Oczyścić szyby i reflektory ze szronu i śniegu, sprawdzić czy na dachu samochodu oraz tablicy rejestracyjnej nie zalega śnieg, upewnić się czy poziom zimowego płynu do spryskiwaczy jest odpowiedni. Należy pamiętać, że wykonywanie wszystkich wymienionych czynności z uruchomionym silnikiem jest zabronione i można za to otrzymać mandat.

 

 

Jazda zimą po mieście i w trasie

Przede wszystkim musimy skupić się na drodze. Ważna jest płynność jazdy bez gwałtownych manewrów i nagłego hamowania. Aby uniknąć nieprzewidzianego hamowania warto zachować większy niż zazwyczaj odstęp od pojazdu jadącego przed nami.

Przed przejściami dla pieszych, na zakrętach oraz rondach warto zdjąć nogę z gazu.

Szczególną ostrożność musimy zachować na mostach i w pobliżu rzek. Właśnie tam często występuje oblodzenie, a tym samym mniejsza przyczepność kół do podłoża.

Na wąskich drogach pokrytych śniegiem i błotem pośniegowym zimą kierowcy powinii wymijać się z zachowaniem dużej ostrożności oraz zatrzymać się zjeżdżając ze wzniesienia w celu umożliwienia przejazdu użytkownika ruchu wjeżdżającego na wzniesienie. Dużo łatwiej będzie ruszyć z miejsca kierowcy jadącemu z góry niż osobie jadącej pod górkę.

Wyprzedzając wolniejszych użytkowników ruchu róbmy to płynnie i ostrożnie. Pomimo odśnieżonej nawierzchni miejscowo może występować oblodzenie, więc wpaść w poślizg nie trudno.

 

 

Co sprawdzi się podczas jazdy zimą?

Okulary przeciwsłoneczne świetnie sprawdzą się w słoneczny dzień kiedy słońce jest nisko, a promienie odbijane od śniegu oślepiają.

Łańcuchy śnieżne pomogą w bardzo trudnych warunkach oraz podjazdach na wzniesienia po oblodzonej jezdni.

Kolejną dość praktyczną poradą będzie zabranie małej łopaty śnieżnej. W trasie zdarza się, że przy dużym wietrze i opadach śniegu na drodze tworzą się zaspy śnieżne, szczególnie w miejscach mniej uczęszczanych. Łopata śnieżna sprawdzi się idealnie.

Przydatna będzie lina holownicza, dzięki której możemy pomóc innemu kierowcy kiedy np. utknie w zaspie.

Kable rozruchowe pomogą w czasie dużego mrozu, gdy akumulator odmówi współpracy. Nie będzie konieczności wzywania lawety, wystarczy poprosić o pomoc innego kierowce i odpalić samochód, by ruszyć dalej w trasę.

 

 

Pamiętajmy więc, aby zimą rozsądnie podejmować decyzje o zmianie pasa ruchu oraz wyprzedzaniu innych użytkowników drogi. Zwolnijmy by przepuścić pieszego na przejściu dla pieszych, aby nie doprowadzać do sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu swoim oraz innych osób.

Miejmy na uwadze również zachowanie innych kierowców, którzy nieczęsto stwarzają niebezpieczne sytuacje.


Wszystkie wpisy